Přeskočit na obsah

ČSOB a Kolibřík: Spolupráce, která přináší úspory i reálný společenský dopad

Článek pro web Penize.cz

Bankovní sektor a sociální podnikání – na první pohled dva odlišné světy, které ale mohou efektivně spolupracovat. Příkladem je partnerství ČSOB a sociálního podniku Kolibřík CSR, které ukazuje, že společenská odpovědnost může jít ruku v ruce s ekonomickou efektivitou. Nejde jen o dobrý skutek, ale o strategii, která přináší hodnotu pro všechny zúčastněné.

„Firmu Kolibřík jsme si nevybrali náhodou, oslovilo nás, jak velmi jsou aktivní ve vytváření lepších podmínek pro zaměstnávání OZP v Česku,“ říká generální ředitel ČSOB Aleš Blažek. „Už v roce 2018 jsme uzavřeli první smlouvy o spolupráci. Nyní na našich projektech pracuje 75 externistů z několika sociálních podniků, nejvíce jich je právě z Kolibříka.“

Jak funguje efektivní outsourcing?

Výhodou spolupráce je nejen úspora nákladů, ale také hladký průběh díky týmu Kolibříka, který pečuje o své zaměstnance a zajišťuje podporu při jakýchkoli provozních či personálních otázkách.

„Manažeři si projdou, která část jejich agendy je vhodná k outsourcingu. Kontaktují Kolibřík CSR a velmi rychle domluví podmínky spolupráce na nové agendě. Dá se tak postupovat například při fluktuaci, kdy se rozmýšlí, jestli je pro ně vhodnější hledat vlastního kmenového zaměstnance, nebo danou agendu outsourcovat. Přičemž nižšími náklady outsourcingu cestou spolupráce s Kolibřík CSR šetří svůj budget,“ vysvětluje Blažek.

Spolupráce se zdaleka netýká pouze administrativy; zaměstnanci Kolibříka naopak pomáhají v různých útvarech banky, například v Operations, Klientském centru a na Finančních trzích. Outsourcované agendy zahrnují zpracování administrativních podkladů, datové analýzy a správu dokumentace, ale také podporu klientského servisu a další specializované činnosti.

„Partnerství se sociálními firmami přispívá k vytváření firemní kultury, která zohledňuje rozmanitost a nové perspektivy. Ale nezlepšuje jen ji, podporuje také pochopení a respekt mezi zaměstnanci. Diverzita a inkluze se tak stávají přirozenou součástí každodenního fungování naší banky,“ doplňuje Blažek.

Nové příležitosti v IT

Jedním z nejnovějších a nejzajímavějších projektů této spolupráce je oblast IT vývoje a testování, kterou ČSOB a Kolibřík rozjeli nedávno. Tato iniciativa ukazuje, že lidé se zdravotním postižením mohou najít uplatnění i v technologicky náročných oborech.

„Projekt IT testování ukazuje, že osoby se zdravotním postižením nejsou omezené pouze na administrativní nebo podpůrné role – mají kompetence, které lze využít i v technologickém sektoru na sofistikovaných IT pozicích. Náš tým tvořený sedmi testery otestoval již desítky aplikací v náročném prostředí bankovních standardů. Testerům poskytujeme odbornou podporu a školení, aby mohli postupně přecházet z manuálního testingu na automatizovaný,“ říká Zdeněk Kosour, ředitel sociálního podniku Kolibřík.

Spolupráce, která inspiruje

Spolupráce mezi Kolibřík CSR a ČSOB ukazuje, že propojení byznysových cílů s prvky společenské odpovědnosti může přinášet konkrétní dopady. V případě banky se tento přístup odráží například v optimalizaci personálních a mzdových nákladů či v možnostech využití náhradního plnění. Zároveň může ovlivňovat interní firemní prostředí a přispívat k širším společenským změnám.

 „Je skvělé vidět, jak se Kolibřík stará o své zaměstnance a pracuje na jejich rozvoji. Ceníme si nejen výborné spolupráce, ale také inovativního přístupu a chápání našich potřeb. Kolibřík má totiž svůj vlastní tým, který o hendikepované zaměstnance pečuje a je kdykoliv k dispozici v případě řešení jakýchkoliv situací, ať už provozního či personálního charakteru, a tím šetří naše provozní náklady. Spolupráce je proto přínosná pro všechny – ČSOB, sociální podnik, a hlavně pro jejich zaměstnance se zdravotním hendikepem,“ vyzdvihuje Blažek.

Na jeho slova navazuje i Zdeněk Kosour z Kolibříka: „Partnerství s firmami, jako je ČSOB, potvrzuje, že sociální podnikání může být nejen udržitelné, ale i přínosné pro všechny zúčastněné. Společně bouráme bariéry a otevíráme cestu k důstojnému pracovnímu uplatnění pro lidi se zdravotním hendikepem.“

 

Projekt Rozšíření služeb SP Kolibřík o automatizační IT testing, reg. č.: CZ.03.02.01/00/22_024/0001394 je spolufinancován Evropskou unií.

 

Štítky: