V Poslanecké sněmovně PČR byl slavnostně představen Adresář odpovědného podnikání, inovativní online platforma, která propojuje sociální podniky, státní správu, samosprávu i korporátní společnosti. Jejím cílem je podpořit odpovědné zadávání veřejných zakázek a naplňování ESG strategií firem.

Adresář odpovědného podnikání vznikl z iniciativy Deklarace odpovědného podnikání, přičemž za myšlenkou tohoto jedinečného projektu stojí ředitel Kolibříka Zdeněk Kosour, který se jako člen předsednictva Deklarace zasadil o jeho vznik. Realizaci adresáře pak vedl IT specialista z Kolibříka Štěpán Novotný. Společně tak sehráli klíčovou roli v uvedení tohoto projektu do života.
Cesta k odpovědnému zadávání zakázek
Nová platforma, dostupná na webu www.socialnipodniky.cz, nabízí přehlednou databázi sociálních podniků zaměstnávajících osoby se zdravotním či sociálním znevýhodněním. Díky tomuto nástroji se zásadně usnadní navazování obchodní spolupráce mezi sociálními podniky a jejich partnery.
„Sociální podniky i ostatní zaměstnavatelé kolegů a kolegyň se znevýhodněním působí v Česku již desetiletí, ale často čelí překážkám v hledání zakázek. Nový adresář má za cíl rozpohybovat odpovědné zadávání a přiblížit se tak jiným evropským zemím, kde je spolupráce mezi státním a komerčním sektorem běžnou praxí,“ uvedl Zdeněk Kosour.
Podpora z veřejného i soukromého sektoru
Projekt získal podporu ČSOB, Poslanecké sněmovny i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a také Nadačního fondu Kolibřík. Do testování platformy se zapojili studenti Mendelovy univerzity v Brně, což z adresáře činí unikátní příklad spolupráce mezi akademickou sférou, veřejným sektorem a podnikatelským prostředím.
„Spuštění adresáře je zásadním milníkem, který významně posílí odpovědné podnikání v Česku. Tento nástroj usnadní spolupráci mezi sociálními podniky a jejich partnery a přispěje k rozvoji lokálních komunit i důstojnému pracovnímu uplatnění pro ty, kteří čelí znevýhodnění,“ uvedla vládní zmocněnkyně Laurenčíková.
Pokračování spolupráce se Sněmovnou
Vznik adresáře navazuje na další projekty podporující sociální podnikání v Česku, jako jsou trhy sociálních podniků ve Sněmovně nebo národní ceny Zlatá Vážka. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ocenila význam adresáře jako konkrétního nástroje pro podporu odpovědného podnikání:
„Těší mě, že spolupráce mezi veřejným sektorem a Deklarací odpovědného podnikání přináší konkrétní výsledky. Projekty jako Adresář sociálního podnikání dokazují, že společně můžeme vytvářet prostor pro podnikatele, kteří nejen rozvíjejí naši ekonomiku, ale také obohacují celou společnost.“